Galiziako XXXIII. Eguna Euskadin

Jarduera guztiak Aldai plazan izango dira

Ekainak 14, osteguna

  • 10:30-21:30 Erakusketaren irekiera eta gastronomia produktuen SALMENTA
  • 18:00 Galiziako gastronomia produktuen karparen irekiera. La Feira do Pulpo irekirik egongo da igandera bitartean
  • Musika

Ekainak 15 ostirala

  • 10:30-21:30 Erakusketa, gastronomia produktuen SALMENTA eta Galiziako artisautza: ehungailu, musika tresnak, beira, zilarra, larrua, zumea, estevia…
  • 19:30 Gaitajoleen ANIMAZIOA eta Aretako Trikitilariak
  • 20:00 Galiziako XXXIII. Eguna Euskadin topaketen INAUGURAZIO OFIZIALA Natxo Urkixo Laudioko alkatearen, Irmandadearen presidentearen Maria Pilar Rodriguezen eta Euskadin Irmandadea osatzen duten Galiziar Etxeen presidenteen eskutik.
  • 20:30-21:45 Zoelas folk taldearen MUSIKA EMANALDIA
  • 22:15-23:30 Tango en Xan3iro folk KONTZERTUA

Ekainak 16, larunbata

  • 11:00 “Ardo beltz galiziarren XVIII. Dastatze-lehiaketa”-ren AURKEZPENA, parte hartuko duten upategien artean Galiziako 5 jatorrizko izendapenekoak arituko dira.
  • 12:00-13:30 Gastronomia lehiaketak:
  • Filloasen XVI. Lehiaketa (naturalak eta odolean)
  • Enpanaden XVIII. lehiaketa
  • 12:30 Irmandadeko hainbat taldek girotuko dute Laudioko kaleak gaita eta perkusioa baliatuta
  • 12:30-13:30 Haurrentzako eskulan TAILERRAK:
  • Arrosa sortak EVA goma eta harea erabilita
  • Imitaziozko-bitxi ilustratua
  • 12:30 EUSKAL DANTZAK Itxarkundia taldearen eskutik
  • 13:30 Kun Kun BATUKADA
  • 17:00-18:30 Umeentzako eskulan TAILERRAK:
  • Malabareak gai birziklatuekin
  • Saskigintza paperaz
  • 18:00 Beti-Jai FANFARRE
  • 18:00 CHAVE lehiaketa gizonezkoentzat, emakumezkoentzat eta haurrentzat
  • 20:00 Gastronomia lehiaketen eta “XVI. Argazki Lehiaketa”-ren SARI BANAKETA. Sariak “Anduriña Voandeira Olerki Lehiaketaren XVIII. Edizioaren” irabazleentzat. Aitorpenak “Ardo beltz galiziarren XVIII. Dastatze-lehiaketa”-ren garaileentzat.
  • 20:30 LUAR NA LUBRE taldearen kontzertua
  • 22:30 Astaroth rock taldearen musika EMANALDIA
  • 00:00 QUEIMADA herrikoia

Ekainak 17, igandea

  • 11:30 KALEJIRA Euskadiko Galizia Etxeko folklore taldeekin, ibilaldi anitzak egongo dira jai eremura joateko
  • 12:30 Agintariei HARRERA
  • 12:45 PREGOIA, Irmandadeko urrezko intsignia emango diote José David Fidalgo Fidalgori eta hitza hartuko dute agintariek. Jarraian, anaitasun bazkaria agintariekin eta gonbidatuekin
  • 18:00 Irmandadea osatzen duten Galiziar Etxeetako dantza eta gaita taldeekin Galiziar FOLKLORE JAIALDIA

 

XXXIII Día de Galicia en Euskadi

Todas las actividades serán en la plaza Aldai

Jueves 14 de junio

  • 10:30-21:30 Exposición y VENTA de productos gastronómicos
  • 18:00 Apertura de la carpa de productos de gastronomía gallega. La Feira do Pulpo permanecerá abierta hasta el domingo
  • Amenización musical

Viernes 15 de junio

  • 10:30-21:30 Exposición, VENTA de productos gastronómicos y de artesanía de Galicia; telares, instrumentos musicales, vidrio, plata, cuero, mimbre, estevia…
  • 19:30 ANIMACIÓN gaitera y Aretako Trikitilariak
  • 20:00 INAUGURACIÓN oficial del XXXIII Día de Galicia en Euskadi por el alcalde Natxo Urkixo, la Corporación Municipal, la Presidenta de la Irmandade, María Pilar Rodríguez, y los presidentes de las Casas de Galicia que la integran en Euskadi
  • 20:30-21:45 CONCIERTO del grupo folk Zoelas
  • 22:15-23:30 ACTUACIÓN de la banda folk Tango en Xan3iro

Sábado 16 de junio

  • 11:00 PRESENTACIÓN de los vinos gallegos participantes de la “XVIII Cata-Concurso de Viños Tintos Galegos” de prestigiosas bodegas de las cinco Denominaciones de Origen de Galicia.
  • 12:00-13:30 Concursos gastrónomicos:
  • XVI Concurso de filloas (al natural y sangre)
  • XVIII Concurso de empanadas
  • 12:30 AMBIENTACIÓN MUSICAL con gaitas y percusión por las calles de Llodio con distintos grupos de la Irmandade
  • 12:30-13:30 TALLERES de manualidades infantiles:
  • Ramos de rosas con goma EVA y arena
  • Bisutería ilustrada
  • 12:30 DANZAS VASCAS con Itxarkundia Dantza Taldea
  • 13:30 Kun Kun BATUKADA
  • 17:00-18:30 TALLERES de manualidades infantiles:
  • Malabares con materiales reciclados
  • Cestería en papel
  • 18:00 FANFARRIA Beti-Jai
  • 18:00 Campeonato de CHAVE para hombres, mujeres e infantil
  • 20:00 Entrega de PREMIOS de los concursos gastronómicos y del “XVI Concurso Fotográfico”. Premios a los ganadores del “XVIII Certamen de poesía Anduriña Voandeira”. Reconocimiento a los vencedores de la “XVIII Cata-Concurso de Viños Tintos Galegos”.
  • 20:30 Concierto de LUAR NA LUBRE
  • 22:30 ACTUACIÓN del grupo de rock Astaroth
  • 00:00 QUEIMADA popular

Domingo 17 de junio

  • 11:30 PASACALLES a cargo de los Grupos Folclóricos de las Casas de Galicia en Euskadi, con distintos itinerarios hasta el recinto festivo.
  • 12:30 RECEPCIÓN de las autoridades
  • 12:45 PREGÓN, imposición de la Insignia de Oro de la Irmandade a José David Fidalgo Fidalgo e intervenciones de las autoridades y comida de hermandad con autoridades y personas invitadas
  • 18:00 FESTIVAL Folclórico Gallego de la mano de los Grupos de Danzas y Gaitas de las Casas de Galicia que componen la Irmandade de Centros Galegos en Euskadi.

 

Utzi erantzuna

Zure helbide elektronikoa ez da argitaratuko. Beharrezko eremuak * markatuta daude

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.